Napraforgó betakarítás technológiája, műszaki háttér

2020.09.08

A szántóföldi növénytermesztésben az olajnövények, így a napraforgó és a repce termesztése Európában, és így hazánkban is egyre nagyobb szerepet kap. Ez annak köszönhető, hogy a termesztéstechnológia kiforrott agrotechnikai, gépesítési háttérrel épül. Emellett az egyre jobb tulajdonságokkal rendelkező hibridek következtében

  • az átlagosan elérhető 3,0 t körüli termésátlagok.
  • a stabil és kedvező 100 Ft/kg, vagy azt meghaladó felvásárlási ár, kedvező árbevételt jelent a gazdálkodóknak.

Az olajnövények esetében, így a napraforgó termesztésében is a vetésterület

  • növény egészségügyi és vetésforgó problémák miatt nem vethetők csak 3–5 évenként egymásután.

Ezért a vetésterület növekedése egyes évek kiugró értékeitől eltekintve ma már stagnálni látszik.

Cikk 1 kép

A napraforgó termesztésre vonatkozó kedvező jövedelmezőség elérésében a megfelelő hibridválasztás és a termesztéstechnológia pontos betartása mellett meghatározó a betakarítás megfelelő logisztikája, és a műszaki hátterének biztosítása a betakarítási veszteségek minimalizálására. A napraforgó vetésterületének nagysága és a termés volumene a betakarítás szempontjából üzemi és országos szinten sem okoz problémát, még akkor sem, ha a betakarítás időpontja összeér a kukoricáéval, mert az arató-cséplőgép kapacitás a jóval nagyobb volumenű kalászosok betakarítására van méretezve.

A napraforgó azonban morfológiai tulajdonságaiból adódóan a nehezen betakarítható növények közé tartozik. A napraforgó betakarítása arató-cséplőgépekkel történik. A napraforgó betakarításához az arató-cséplőgépek funkcionális cséplő és tisztítószerkezetét be kell állítani a gép kezelési utasításának megfelelően. Ez azt jelenti, hogy a cséplődob kerületi sebességét 8–12 m/s-ra kell csökkenteni, ami 400-450 dobfordulatnak felel meg percenként. A cséplőrést, vagyis a dobhézagot nagyobbra kell állítani, a belépőt 40, míg a kilépőértéket ~20 mm körülire célszerű beállítani. A ventilátor légszállítását csökkenteni kell, és zsalus rosták használata a célszerű.

A napraforgó betakarítását tiszta, gyommentes és egyenletes beérésű állomány esetén amikor a kaszat nedvességtartalma 18 ± 2%-ra csökken közvetlenül is betakarítható. Az esetek többségében azonban az állomány érése, nedvességtartalom leadása nagyon egyenlőtlen, ezért mesterséges szárításra, deszikálásra van szükség. Ez a művelet magas hasmagasságú hidas permetezőkkel végezhető el. A napraforgó betakarításkor az arató-cséplőgépeket a napraforgó morfológiai tulajdonságainak megfelelő kiegészítő berendezésekkel kell felszerelni.

Kisebb termőterületek betakarítása, az arató-cséplőgépek vágóasztalának megfelelő, kiegészítő berendezésekkel történő átalakításával elvégezhető. A hagyományos kalászos gabonavágó-asztalok átszerelése a vágóasztalt megnyújtó fémtálcák és a kalászemelők felszerelésével történik. A tányérsérülések, illetve lehullások elkerülésére pedig a motollaujjakat burkolni kell.

A vágóasztal vázszerkezetének, oldalfalainak és hátfalának hálós magasítókkal való növelése szintén a tányérelhullásokat akadályozza meg. Ez az átalakítás saját műhelyben is elvégezhető, de egyes gyártók komplett vágóasztal toldatokat is kifejlesztettek. A hagyományos kalászos gabonavágó-asztalok ilyen átszerelése rövidtávon, kisebb termőterületek betakarítására használhatók. Kis költséget jelent, kicsit nagyobb átszerelési munkával jár, de nagyobb pergési, illetve elhagyási veszteséggel kell számolni.

A nagyobb kukorica és kisebb napraforgótermő területtel rendelkező gazdaságok részére szintén költségcsökkentő kompromisszumos megoldás a napraforgó betakarításra az átszerelő készlettel rendelkező csőtörő adapterek használata. Ilyen átalakító készletet szinte valamennyi csőtörő adaptert gyártó cég kifejlesztett a gyártmányaihoz. A csőtörő adapter átalakító készletek a csőtörő adapter füles láncát hajtó lánckerékre szerelhető rotációs késből, és a törőlécek alá szerelhető betétlemezből. Az adapter füles láncai a napraforgószárát a forgókéshez húzzák, ami a tányért levágja, majd a füles láncok a középre hordó csigához szállítják azt, és a kipergett szemeket. Az átalakító készlettel szerelt kukorica csőtörők használata esetén is számottevő veszteséggel kell számolni. A nagyobb termőterületek esetén a veszteségek minimalizálására, és a nagyobb árbevétel elérésére célszerű az arató-cséplőgépeket az erre a feladatra kialakított napraforgó betakarító adapterekkel felszerelni.

A napraforgó betakarító adapterek a sortávolságra kevésbé érzékeny sorfüggetlen gyűjtőtálcás, vagy rezgőtálcás konstrukciók lehetnek. Mind a gyűjtő, mind a rezgőtálcás változatok a csatlakozó, illetve függesztő berendezésükkel kapcsolják az adapter vázkeretét az aratócséplőgép ferde felhordójához. Az adapterek függesztő és vázkerete viseli a szerkezet tömegét, és viseli el az üzem közbeni dinamikus igénybevételeket. Az önsúly csökkentésére és a dinamikus igénybevételek elviselésének növelésére a vázkeretek és teherviselő elemek kialakításánál egyre gyakrabban alkalmazzák a nagy folyáshatárú, nagy szakítószilárdságú (pl. Strenx, SSAB, Domex, Borough, Weathering, Laser, Multisteel, S 235) szerkezeti anyagokat. Ezeknek a nagy szilárdságú anyagoknak az alkalmazásával találkozhatunk az Optigép Kft. újabb fejlesztésű rezgőtálcás adaptereinél is.

A rezgőtálcás napraforgó betakarító adapterek az igények szerint készülhetnek fix és összecsukható vázkerettel. A sortávolságra kevésbé érzékeny gyűjtőtálcás változatok pedig általában fix vázszerkezetűek. A pergési veszteségek minimalizálása céljából, mind a gyűjtőtálcás, mind a rezgőtálcás konstrukcióknál a konstruktőrök különös gondot fordítanak a szedőegységek fölött elhelyezett tálcák geometriai kialakítására. Mindkét konstrukciós változat esetében a tálcák benyúlnak a napraforgósorok közé, a tányérok alá. Ennek következtében, az üzemelés közben fellépő rezgések és dinamikus hatások miatt kihulló szemek a tálcába hullanak, ahonnan a levágott tányérokkal együtt az anyagtovábbító csiga a ferde felhordóra juttatja.

A gyűjtőtálcás napraforgó adapterek esetében nem füles láncok húzzák be a napraforgószárat a tálcák alatt elhelyezett alternáló kaszaszerkezethez. Az alternáló kaszapengék és álló kaszaujjak a betakarítandó sortávolságnak megfelelően vannak elhelyezve. A behúzást pedig rovátkolt, bordázott elemek végzik. Éppen ezért a gyűjtőtálcák a vágószerkezet elé nyúlnak, hosszú lapos és speciális geometriai kialakításúak. Ebből a konstrukciós építésből adódóan ezeket az adaptereket alacsonyan kell járatni, ezért a visszamaradt tarlót, szárat elfektetik.

A rezgőtálcás napraforgó betakarító adapterek szedőegységeinél a tálcák alatt elhelyezett füles lánc, vagy láncok húzzák be a napraforgószárat a csipkés élű tárcsás, vagyis rotációs vágószerkezethez. Egyes típusoknál a tányérveszteségek minimalizálása céljából a tálcák középső részén is helyeztek el füles láncot. Ennél a konstrukciós megoldásnál az álló napraforgó állománynál az adaptert a tányérok alatti magasságban kell járatni. A pergési veszteségek minimalizálása miatt a tálcák kialakítása ebben ez esetben is speciális megoldású, és különleges geometriai kialakítású. A rezgőtálcák rezgését a behúzó láncok lánckerekén kialakított excenterpálya, és a tálca orr részén elhelyezett műanyaggörgő biztosítja.

A napraforgó betakarító adapterek üzemeltetési paramétereinek optimalizálása céljából, mind a gyűjtőtálcás, mind a rezgőtálcás adaptereknél is szárzúzóval szerelt változatok is kialakításra kerültek.A gyűjtőtartályos napraforgó adaptereknél a merev vázas, függőleges tengelyű, lengőkéses forgórésszel szerelt szárzúzó berendezés a teljes munkaszélességben működik, soronkénti külön-külön elhelyezéssel. A szárzúzó berendezés hajtása mechanikusan, zárt hajtóműházban elhelyezett fogaskerék-hajtóművel történik. Az adapter vázkeretéhez fixen van építve.A rezgőtálcás napraforgó betakarító adapterekhez is hasonló konstrukciós kialakítású szárzúzókat építenek. A Linamar Hungary Zrt. Oros Divíziója az Oros Sun típusokhoz merev gerendelyű, mechanikus hajtású szárzúzó berendezést alakított ki. A merev gerendelyes szárzúzó berendezés hidraulikus talajkövető mechanizmussal kapcsolódik az adapter vázszerkezetéhez. A talajkövető mechanizmus a különböző magasságú állományok esetén is biztosítja a különböző magasságban történő biztonságos behúzást és tányérleválasztást.

Egyes típusokhoz pl.:

  • Optigép Kft.
  • NAS
  • PSM
  • Opti Sun rezgőtálcás adapterek szintén rendelkeznek szárzúzó berendezésekkel.

Ezeknél az adaptereknél a hidrosztatikus, hidromotoros meghajtású szárzúzó berendezés két soronkénti talajkövető paralelogramma felfüggesztésű. Ez a konstrukciós megoldás is biztosítja a különböző magasságú állományban az alacsony tarlómagasságot, és a biztonságos tányérlevágást. Az ismertetett konstrukciókon túl számos cég (Biso, Mainero, Fantini, Capello, Zafrani, stb.) gyárt vágóasztal napraforgó betakarító készleteket, kiegészítőket és különböző konstrukciójú gyűjtő- és rázótálcás napraforgó betakarító adaptereket, gyakran párhuzamos gyártási programban.

Cikk 2 kép
Szerző: dr. Kelemen Zsolt

Ajánlott videó